Autor Subiect: Loki - de la fericire la parvoviroza, si inapoi la fericire!  (Citit de 1437 ori)

Offline Administrator

• Administrator
  • User novice
  • Mesaje postate: 39
    • Vezi Profilul
Loki - de la fericire la parvoviroza, si inapoi la fericire!
« : Februarie 11, 2016, 03:23:29 p.m. »
El este Loki, un Husky norocos8)

Spunem norocos pentru ca, desi a fost fatat pe camp si a stat acolo primele sale saptamani, a avut noroc cu d-l Ovidiu, taticul actual, care s-a indragostit de el si l-a luat acasa.
Ca orice proprietar responsabil, imediat dupa ce l-a luat, a venit la cabinet, pentru un control medical si pentru prima deparazitare interna;D
Toate bune si frumoase, a venit si ziua primului vaccin, cu emotii ca o sa ne doara, dar a trecut la fel de repede si aceasta!   ;D
Am facut chiar si a doua deparazitare interna si al doilea vaccin si mai aveam decat 4 saptamani si putea sa se joace cu alti catei afara, cand deodata...... s-a intamplat...   :-\

La 1 saptamana dupa al doilea vaccin, taticul lui a observat ca nu a mancat la fel de bine ca inainte si a venit de urgenta la cabinet. Temperatura corporala era buna, restul indicatiilor clinice bune, dar Loki era in continuare apatic…
Repede i-am facut un test de diagnostic pentru parvoviroza si.... din pacate, a fost pozitiv  :(
In acel moment a inceput lupta noastra cu virusul, i-am administrat tratament de sustinere pe cale venoasa, antibiotice, imunostimulatoare si, evident, multa multa multa dragoste si atentie.
Piticul a avut iar noroc si a raspuns la tratament imediat, a inceput sa se simta din ce in ce mai bine, iar dupa o saptamana de tratament intens dimineata si seara, si-a revenit!
Am repetat testul si a iesit negativ!  :D :D

Dar Loki se facea din ce in ce mai mare si voia afara, la joaca, si schema de vaccinare trebuia repetata…
S-a suparat putin pe noi, insa i-am explicat ca trebuie sa fie baiat rabdator si o sa treaca repede saptamanile in care va sta numai in casa.

Acum Loki a terminat schema de vaccinare, are si microcip,  iese afara la joaca si trece cu multa placere sa ne viziteze!

« Ultima Modificare: Februarie 12, 2016, 03:24:06 p.m. de Administrator »
Echipa  WORLD WIDE VETS - Cabinet Veterinar
str. Vladeasa, nr. 9 A, (in spatele Scolii nr. 59, langa terenul de tenis)
sector 6, Bucuresti
T: 021 49 00 361
M: 0766 285 423
W: www.worldwidevets.ro
E: contact@worldwidevets.ro